Dopřejte svým zaměstnancům zajímavý benefit – masáž hlavy

Indická tradice
Masáž hlavy přirozenou a důležitou součástí života Indů již tisíce let. Je i součástí ájurvédského učení, přistupujícího k člověku holisticky, tzn. že neodděluje péči o tělo, ducha a duši. Během masáže je na hlavě stimulováno velké množství bodů a energetických center, která jsou důležitá pro plynulý tok životní energie. Ženy ji zařazují do pravidelné péče o vzhled, aby podpořily růst vlasů a společně s oleji, bylinami a kořením dodaly vlasům lesk. Muži přijímají masáž hlavy nejčastěji od holičů, obcházejících indické domácnosti. Ti se v Indii nezaměřují pouze na vlasovou část pokožky, ale i na celkové uvolnění. Nedílnou součástí masáže je i péče o obličej, krk a šíji včetně horní části paží. Masáž holičů bývá velmi stimulující a rychlá. V tomto kontextu stojí za pozornost původ slova šampon, které má kořeny v hinduistickém slově champi. U dětí se provádí masáž od raného věku za účelem zachování dobrého zdraví. Ty se také učí provádět masáž, aby se mohly aktivně podílet na každodenním rodinném rituálu. V dnešní Indii se setkáváme s nabídkou masáže nejen u holičů, ale i na plážích, tržištích apod. Postupem času vzniklo mnoho variací jak masáž provádět. Při předávání zkušeností z generace na generaci se osobité přístupy stávají součástí střeženého rodinného dědictví.

Evropské pojetí
V naší zemi je nejrozšířenější britská varianta indické masáže hlavy. V určitém smyslu navázala na tradici vískání vlasů. Provádí se nejčastěji v sedě, přes oblečení a bez použití olejů. Lze ji realizovat téměř kdekoliv, bez složitého vybavení. Masírovaný může po 30 minutách pokračovat ve své práci, osvěžen a uvolněn. Mnozí z nás si v běžné pracovní činnosti nedokáží uhlídat správné ergonomické návyky. Trávíme mnoho hodin denně u počítače, v ne zrovna ideální poloze. Nevědomky vysunujeme bradu vpřed a tím zatěžujeme oči, hlavu i krk. Masáž hlavy dokáže následky těchto zlozvyků kompenzovat.

Proč bychom měli masáži hlavy věnovat pozornost?
Snižuje ztuhlost v oblasti šíje a ramen a zvyšuje pohyblivost v této oblasti.
Příznivě působí na krevní oběh a zvyšuje příjem kyslíku do tkání a mozku, což podporuje duševní bdělost a jasné myšlení.
Pomáhá v případech kdy se člověk ocitá v zacyklení v myšlenkových vzorců a nedaří se mu vyřešit konkrétní problém. Masáží se hlava vyčistí, uvolní se prostor pro příjem nových nápadů a neotřelých řešení.
Fyzický dotek přirozeně uklidňuje, navozuje pocit bezpečí, odbourává stres, napětí a úzkost.
Zmírňuje oční napětí a tím ulevuje od bolesti hlavy, migrény.
Uvolňuje svalstvo vlasové pokožky, povzbuzuje růst vlasů, dodává sílu a vitalitu.
Masáž hlavy a zejména pokožky hlavy může podpořit hluboký pocit klidu a uvolnění, lidé po masáži cítí osvěžení a novou energii.

Sama vnímám spojitost mezi masáží hlavy a vzpomínkami z dětství na něžné hlazení maminky po vlasech. Cítila jsem přijetí a bezpečí. Masáží hlavy si tento pocit můžeme znovu vyvolat a prožít.

Až budete přemýšlet nad tím, čím zaměstnancům zpříjemnit pracovní prostředí, zkuste jim dopřát 30 min relaxace bez jakéhokoliv složitého vybavení a výrazného omezení 🙂

 

      

Autorkou a tou, která vás přijde namasírovat, je: Alena Bartošíková

LinkedIn profil: ZDE.

Webové stránky: ZDE.